Oferta

Król Grzegorz

Grzegorz Król urodził się w 1957 roku w Szczebrzeszynie, a jego miłość do malarstwa zaczęła rozwijać się już w dzieciństwie.

Wychowany nad malowniczym Wieprzem szczególnie chętnie podejmuje się tworzenia dzieł związanych z naturą i przyrodą. Te rodzinne okolice stały się jednocześnie wyznacznikiem wyrażającym życie i jego powolną degradację, co wiernie odzwierciedla w swoich dziełach. Malarz postanowił zaprotestować postępującemu niszczeniu środowiska naturalnego w sposób sobie najbliższy – przekładając emocje i dosadne przesłanie na obrazy.

Dzieła Grzegorza Króla znajdują się zarówno w kolekcjach prywatnych, jak i licznych kolekcjach muzealnych, m.in. w Muzeum Etnograficznym w Krakowie i Toruniu czy w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem. Został docenione również za granicą. Artysta z chęcią ofiaruje swoje wybrane dzieła na aukcje charytatywne prowadzone na rzecz ratowania zabytków kultury czy pomocy dzieciom niepełnosprawnym.

Grzegorz Król – obrazy

Elementem charakterystycznym obrazów Grzegorza Króla są drzewa przedstawiane w różnej postaci, ponieważ od zawsze fascynowała go przyroda okolic Szczebrzeszyna oraz lasów Roztocza. Wyrazista symbolika dzieł zmusza obserwatorów do głębokiej refleksji i zastanowienia się nad czasem, jego przemijaniem i niestabilnością. Drzewa wyrażają symbol życia, jednak ukazane w zupełnie innym świetle mogą nieść za sobą przesłanie o niszczącym wpływie człowieka na przyrodę. Są niemym wołaniem o opamiętanie szalonego pędu cywilizacji. Lasy okolic Szczebrzeszyna stały się jedną z głównych inspiracji malarza.

Wiele obrazów Grzegorza Króla oraz kolejne wizje artystyczne powstają pod wpływem dzikich zakątków Roztocza, chwilowego natchnienia czy wyobraźni artysty, co nadaje im niepowtarzalny charakter, niemożliwy do podrobienia. Dzieła sprawiają wrażenie trójwymiarowości, cechuje je przy tym niezbyt silne nasycenie koloru, co urozmaica ich ostateczną kompozycję. Drzewa zachwycają kształtem swoich konarów, realistycznością oraz nostalgią, w którą wprawiają obserwujących.

Wyrazistość intencji twórcy oraz niespotykany styl malarstwa sprawiają, że rośnie grono miłośników obrazów Grzegorza Króla.