Oferta

Lerka Grzegorz

Grzegorz Lerka urodził się w roku 1969 w Rybniku. Zdobył kierunkowe wykształcenie studiując na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, po czym wybrał Wydział Grafiki w Katowicach, gdzie rozwijał swoją pasję. Uzyskał dyplom w Pracowni profesora Stanisława Kluski, a także dyplom uzupełniający w Pracowni Malarstwa Profesora Romana Nowotarskiego. Jego grafiki od lat cenione są przez koneserów sztuki.

Grzegorz Lerka – grafika

To właśnie w Pracowni profesora Stanisława Kluski, który jest niekwestionowanym mistrzem grafiki, zaczął kształtować się indywidualny styl Grzegorza Lerki. Dzieła tego artysty są obecnie rozpoznawalne zwłaszcza ze względu na charakter i motyw przewodni. Całą twórczość można natomiast podzielić na etapy biorąc pod uwagę stopniowe dodawanie poszczególnych kolorów do grafik.

 

Grafiki Grzegorza Lerki – styl twórczości

Grafiki Grzegorza Lerki zdecydowanie wyróżniają się na tle innych artystów. Jest on mistrzem w oddawaniu ruchu ciała lub grymasów twarzy, tworząc swoje dzieła zarówno w odcieniach szarości, jak i z dodatkiem koloru. Jego prace emanują realistycznością, harmonią linii oraz ciągłością konturu. Tematem przewodnim większości jego dzieł są kobiety, których twarze i dłonie posiadają wyraźny kształt, lecz tułów często pozostaje niekształtny. Postacie nie są przedstawiane pojedynczo – zawsze znajdują się w bliskich i intensywnych relacjach ze sobą, zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych.

Każdą grafikę można interpretować na dowolny sposób. Niektórzy widzą w nich samotność pomimo znajdowania się wśród bliskich, inni zaś wyjątkowy indywidualizm każdego człowieka. W tworzeniu domysłów ogranicza nas jedynie wyobraźnia, co jest dużą zaletą prac Grzegorza Lerki.