Oferta

Nowak Jan z Tychów

Jan Nowak z Tychów ceniony artysta znany ze swoich wyjątkowych grafik.

Urodził się w Siemianowicach Śląskich, żył w latach 1930-2010. Po zakończeniu nauki powrócił w rodzinne strony, na stałe zamieszkując w Tychach. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz na Wydziale Grafiki katowickiej filii ASP w Krakowie.

Jan Nowak – obrazy

Jan Nowak uprawiał grafikę warsztatową: litografię, akwafortę, akwatintę, mezzotintę, suchą igłę oraz malarstwo. Tworzył również rysunek, plakaty i grafikę książkową. Jego obrazy są niezwykle cenione na całym świecie, znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Paulo, Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie czy Muzeum Narodowego w Warszawie.

Styl i twórczość Jana Nowaka

Jan Nowak preferuje malarstwo sztalugowe oraz litografię, z chęcią przedstawiając zwierząt, ludzi i drzew. Charakterystyczne są pejzaże śląskie (czarno-biała litografia) oraz portrety zbiorowe (grafika). Bohaterami prac bardzo często są cyrkowcy lub muzycy, co przywodzi na myśl scenerię jarmarku. Choć Jan Nowak specjalizował się w czarno-białych pracach, w jego zbiorach znajdziemy także kolorowe pejzaże włoskie (obrazy nawiązujące kompozycją do wczesnych litografii). W twórczości Jana Nowaka można odkryć zupełnie inne spojrzenie na świat, dlatego warto posiadać choć jeden jego obraz w swojej prywatnej kolekcji.

Artysta z chęcią rozwijał swoje talenty artystyczne, próbując różnych dziedzin malarstwa i sztuki. W jego dorobku znaleźć można również dzieła z cyklu „Okna”, niezwykle pożądane i poszukiwane przez współczesnych miłośników sztuki, oparte na kompozycji średniowiecznych ołtarzy szafiastych. Do historii przeszły obrazy nawiązujące kompozycją do scenerii jarmarku – nikt tak wiernie i oryginalnie jak Jan Nowak nie przedstawiał świata cyrku.

W twórczości Jana Nowaka zauważyć można stosowane, ciemne kolory, które wzbudzają w widzu natychmiastowe, silne emocje i zmuszają do własnej interpretacji dzieł. Artysta posiadał liczne wystawy indywidualne, dzięki którym zdobył niemalejącą do dziś popularność. Jego obrazy wystawiane są współcześnie na licznych aukcjach.