Oferta

Mitoraj Igor

Igor Mitoraj to niezwykle ceniony artysta, znany głównie ze swoich wyjątkowych i oryginalnych rzeźb.

Żył w latach 1944-2014, zaś jego dzieła znajdują się obecnie na całym świecie, także w Paryżu, Rzymie, Mediolanie, Londynie czy Krakowie. Igor Mitoraj większość życia spędził we Francji i Włoszech, we Włoszech posiadał natomiast własną pracownię, którą nazywał „własnym miejscem na ziemi”. Pewien czas spędził w centrum artystycznych odlewni pracujących w brązie oraz kamieniarzy pracujących w marmurze.

Igor Mitoraj – rzeźby na sprzedaż

To właśnie tam powstały pierwsze brązy Mitoraja, oraz pierwsze monumentalne rzeźby z białego marmuru. Z chęcią podróżował po całym świecie, aby konsekwentnie poznawać sztukę dalekich kultur. Jednym z głównych źródeł inspiracji rzeźbiarza był bowiem antyk.

Igor Mitoraj ukończył Liceum Plastyczne w Bielsku-Białej, po czym wstąpił na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował malarstwo. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczynał właśnie od malarstwa i grafiki, lecz to właśnie rzeźbiarstwo skradło jego serce. Po ukończeniu studiów w Polsce postanowił wyjechać do Paryża studiować w Ecole Nationale Superieure des Beaux Arts. Po kilku latach posiadał już własną wystawę w galerii La Hune w dzielnicy Łacińskiej.

Współcześnie artysta jest zaliczany do grona najwybitniejszych współczesnych osobowości artystycznych. Jego prace znajdują się w siedzibach największych korporacji na świecie, a także w muzeach i placówkach kulturowych.

 

Styl Igora Mitoraja

Głównym, przewodnim tematem rzeźb Igora Mitoraja jest ludzkie ciało, zwłaszcza twarz. Artysta ukazuje jego piękno i kruchość, zwracając jednocześnie uwagę na delikatność. Realistyczne i idealne proporcje rzeźb klasycznych sprawiają, że mimo gigantycznej wielkości rzeźby zachwycają największych miłośników sztuki. Bazując na historii Grecji i tradycji antyku Mitoraj stworzył dzieła przywodzące na myśl starożytną kulturę. Traktował ją jak relikty złotego wieku kultury oraz wzory do inspiracji.

Choć w pierwszej kolejności, podczas oglądania rzeźb artysty, na myśl przychodzi idealny wygląd ludzkiego ciała, po pewnej chwili obserwator dostrzega znacznie więcej szczegółów. Poprzez umyślnie wykonane spękania i uszkodzenia powierzchni posągów, a nawet ich powalenie na ziemię, Mitoraj zwraca uwagę na kruchość ludzkiego życia oraz fakt, że każdy człowiek posiada niedoskonałości.

Jego rzeźby zostały wykonane z różnych tworzyw – czarnego i białego marmuru, żeliwa, brązu czy terakoty. Igor Mitoraj nie traktował rzeźbiarstwa jako swojej pracy obowiązku. Była to jego największa pasja, której poświęcił całe życie. Dzięki temu każda rzeźba Mitoraja jest niepowtarzalna i posiada niemożliwy do podrobienia charakter, który może zostać stworzony wyłącznie podczas pracy twórczej, w którą wkłada się całe serce.

 

Słynne rzeźby Igora Mitoraja

Do jednych z najsłynniejszych rzeźb tego artysty można zaliczyć:

  • „Torso di Ikaro” – w Ravello (Włochy)
  • „Beeld boulevard” – w Hadze (Holandia)
  • „Per Adriano” – na Wyspach Kanaryjskich (Hiszpania)
  • „Luci di Nara” – w British Museum (Londyn)
  • „Thsuki-no-hikari” – w Starym Browarze (Poznań)
  • „Eros Bendato” – w Krakowie

Jego rzeźby są drogocenne i cenione w wielu krajach. „Eros Bendato” szacowana jest na kwotę pół miliona euro.

 

Igor Mitoraj – rzeźby na sprzedaż

Igor Mitoraj zdobył popularność ukazując swoje rzeźby na pierwszej wystawie indywidualnej w 1976 roku w Paryżu, tworząc kameralne głowy i torsy w charakterystycznych zwojach i bandażach. Propozycję przygotowania wystawy otrzymał niedługo po wystawieniu swoich dzieł w La Hune.

Od momentu wystawy ArtCurial, rzeźby i rysunki Igora Mitoraja ukazano na 120 wystawach indywidualnych na całym świecie. Wybrane rzeźby stoją w kilkudziesięciu muzeach oraz w plenerze, w reprezentacyjnych miastach światowej kultury. Właśnie dlatego miłośnicy i krytycy sztuki tak chętnie poszukują jego dzieł, które mogliby włączyć do swoich prywatnych kolekcji. Posiadanie rzeźby Mitoraja jest dumą każdej – mniejszej lub większej – kolekcji.

Posiadamy na sprzedaż oryginalne rzeźby tego wybitnego artysty. Stanowią jego spuściznę i idealnie wzbogacą zbiory sztuki każdego jej miłośnika. Niosą za sobą niezwykłe przesłanie, które może być dowolnie interpretowane, wzbudzając zadumę i refleksję nad ludzkim ciałem.